Защо учениците НЕ обичат училището?
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да „превежда“ достиженията на науката на езика на класната стая. Със своята работа той дава на учителите нужните инструменти за промяна на нагласите у учениците, за успешно трупане на знания и за по-лесно преподаване. Всички съвети на експерта са събрани в книгата „Защо учениците не обичат училището?“, издадена на български език от изд. „Ентусиаст“.
Какво ще откриете в книгата?
Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили и при промяна на обстоятелствата, Уилингам дава ясни обяснения:
- как работи умът;
- какво подпомага/пречи на обработката на информацията и запаметяването й;
- как се развиват допълнителните знания и умения, които подпомагат усвояването на информацията;
- защо осмислянето на абстрактни идеи е „висока топка“ за учениците;
- има ли полза от повторението;
- защо не трябва да се очаква учениците да мислят като истински учени;
- трябва ли да съобразява учителят начина си на преподаване с типа на учениците и други.
Достъпните, на моменти хумористични, но и много проникновени текстове на Уилингам не целят да обезсърчат учителите. Напротив, авторът безпристрастно разяснява какво казва науката, а после дава идеи за преодоляване на трудностите, пред които се изправят преподавателите всеки ден.
Книгата разбива и много митове, подкопаващи още от началото процеса по ученето при много ученици. Добър пример е схващането, че работата на мозъка е да мисли:
„Мозъкът ви служи за много цели и мисленето не е тази, за която ви служи най-добре.“
Откъс от книгата ще откриете ТУК.
Прочит под лупа
Даниъл Уилингам успешно разбива утвърдени клишета, че мисленето и ученето са най-естествените процеси за човека. Това позволява на учителите да се успокоят, да погледнат учениците си в нова светлина и да успеят да се заредят с полезни и работещи инструменти за адекватно и ефективно преподаване на учебния материал, като обхванат всички в класната си стая, не само най-справящите се.
Изданието е подходящо за неспециалисти по когнитивна психология, текстовете са достъпни и се четат леко. Научната информация е смесена с много примери, което я прави по-разбираема и интересна. Предложените идеи за работа в края на всяка глава, озаглавени „Изводи за класната стая“ дават възможност на преподавателите да изберат онова, което би паснало на техните ученици и на опита им в училище. Бонус е предложената библиография в края на всяка глава, разделена на две части: за неспециалисти и за онези, които искат да задълбочат знанията си по темата.
Изданието е подходящо и за твърде загрижени за образованието на децата си родители, които често допускат грешката да оказват допълнителен натиск, водени от убеждението, че мисленето и любознателността са най-естествените процеси.
„Защо учениците не обичат училището?“ и изводите на автора могат да разрешат много от натрупаните проблеми в образователната сфера, предизвикани от липсата на връзка между научните достижения от сферата на когнитивната психология и невронауките и работата в класната стая.
Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.