Защо е полезно децата да четат научнопопулярни книги?

Често чуваме: „Детето няма време да чете, то трябва да учи!“. Макар да звучи парадоксално (умението за четене Е в основата на ученето), този израз не ни изненадва. Неразбирането за важността на четенето като процес идва от подсъзнателното приравняване на книгите с художествени произведения. Които, на свой ред, се приемат за обект на часовете по литература в училище – или на „свободното“ време (т.е. незаетото със спорт/уроци по програмиране/езици, с други думи – времето за губене).

Но четенето не би следвало да се приравнява към литературата, която обхваща само и единствено художествените произведения. Защото освен да стимулират въображението, да носят наслада и да ни показват как би могъл да изглежда животът, книгите могат и да образоват с научно достоверни факти. Александра Георгиева – начален учител с интерес към научнопопулярните издания – споделя своите 12 наблюдения за ползите от четенето им за децата:

1. Както приказките и романите обогатяват вътрешния свят на детето и го отвеждат на великолепни и интригуващи места, така научнопопулярните четива показват на децата „магията“ на техния свят, изпълнен със съвсем реални чудеса.

2. В научнопопулярните издания се съдържа само истина, а това ги прави подходящи за всяка възраст. Книгите за съвсем малки деца са изпъстрени с илюстрации, които обясняват как функционират всичко в техния малък свят. А с възрастта на децата се задълбочават и знанията, предоставяни им от книгите.

3. Науката учи на критично мислене. Тя показва кое е и кое не е. Съвсем недвусмислено отделя доказателствата от измислицата. Изгражда здрави основи на рационален поглед върху заобикалящата ни реалност. Смятам, че в днешната действителност е много важно децата да могат да боравят с информация.

4. Тези книги са изключително разнообразни. Всяко дете може да намери темата, която истински го вълнува и предизвиква – готварство, математика, оцеляване сред природата, открития, програмиране и какво ли още не.

5. Научнопопулярните книги представят света около нас – наука, технологии, география – по лесен, смилаем и разбираем начин и предоставят на децата чудесна основа за развитие на техните знания и способности.

6. Колкото по-рано децата се докоснат до научнопопулярните четива, толкова по-рано ще започнат да си задават въпроси за заобикалящия ги свят. В бъдеще ще могат научно и философски да развиват идеите си.

7. Научнопопулярните четива имат връзка с ежедневието на учениците. Те кореспондират с изучаваните учебни предмети. По този начин правят преподадения училищен материал значително по-интересен и запленяващ. Освен това допринасят за по-доброто представяне на детето в проекти, състезания и олимпиади.

8. Научните достижения, описани в научнопопулярните книгите, са и в интернет. Излишно е да се заблуждаваме, че учениците не трябва да използват информационните технологии. Значително повече смисъл има в това да ги научим какво и как да търсят. Всяка порция информация, подадена в книга, може да доведе до значително проучване по темата в интернет.

9. Този тип четива ще ви помогнат да видите интересите на децата си и ще ви предложат начин да ги насочите в правилната за тях посока. (Не всички деца могат да станат блестящи програмисти, но това и не е нужно. Част от тях биха могли да се посветят на медицината, физиката, геологията например.)

10. Успелите хора са умни. За да бъдеш успешна личност сега, а и занапред, не трябва да имаш папка с дипломи, а да бъдеш комбинативен, креативен, да виждаш как работи системата, за да знаеш накъде да поемеш. Научнопопулярните книги развиват ума на децата, правят ги умни. 

11. Не всички деца могат да станат блестящи програмисти, но все пак програмирането за подрастващи е полезно занимание. Дори само да се докоснат до основите на програмирането, те ще видят как се изгражда логическа верига; ще раздробят големия проблем на малки задачи; ще знаят на какъв език говорят машините.

12. Научнопопулярните четива могат да бъдат изключително полезни и забавни и за родителите. Ще се изненадате колко много не знаете!

Ако и вашето дете има навика да подценява този тип книги, може би не е открило как да извлича максимума от тях. Помогнете му да се научи да ги разчита правилно и го насочете към точните заглавия!