Под лупа: Лиско и Зайка

Някои книги ни харесват много, ала в началото ни е трудно да определим точно защо. Нямат заложено тежко послание, нямат амбиция да внушат идеи и поуки, сюжетът им е лек и без обрати, стилът пък – ненатрапчив. А може би именно в това се крие тайната им.

Така мога да опиша „Лиско и Зайка“ от Силвия Ванден Хейде (изд. “Timelines”). Книгата с кратки истории се промъкна в дома ни и стана предпочитана за четене преди сън.

Какво ще откриете в книгата?

Лиско и Зайка живеят заедно в една уютна хралупа (да, учудващо, но явно така са предпочели). Лиско обича да похапва, заради което е позакръглен, нетърпелив и малко сприхав. Зайка пък е спокойна, благоразумна и винаги търси решение. Двамата обаче са добър тандем, допълват се един друг и живеят в хармония. Поне през повечето време.

Техен съсед е Бухльо. Той намира прекрасно, гладко и съвършено яйце и се заема с грижи за него. Един ден яйчицето се разпуква и от парченцата черупки излиза малко жълто птиче, което получава името Пи.

Четиримата посрещат и изпращат сезоните, растат и помъдряват, борят се със страхове, помагат си, откриват нови и нови изумителни факти за света около себе си.

Прочит под лупа

Героите в книгата са точно като всеки един от нас – подкрепят се, сърдят се, мърморят, прощават, похапват, случва се да прекаляват. Понякога завиждат и ревнуват, друг път проявяват завидно търпение. Всичко това ги прави твърде близки до малките читатели и слушатели, а асоциирането с тях се случва неусетно.

Ежедневните истории, описани в „Лиско и Зайка“ са също сходни с ежедневието на собствените ни малчугани. Та на кого не се случва да се скара с някого, да се разболее, да се загуби, да се държи твърдоглаво? Така книгата поставя децата в позицията на наблюдатели на ситуации, изживени лично от тях. Помага им да погледнат острани, да оценят по различен начин случилото се през деня. Но и внася ред в препълненото с впечатления детско съзнание, успокоява и нормализира.

Историите са свързани една с друга и оформят цялостен разказ, като същевременно пресъздават различни случки и времеви отрязъци. Текстовете са семпли, кратки, но разчупени с пряка реч и заредени с емоции и впечатления.

Илюстрациите на Те Чонг-Кинг пък са наистина чудесно допълнение към топлите и уютни приказки! Те улавят най-важното от действието и героите, пленяват с меки цветове и избягват усложняващи възприятието детайли.

Идеи за разговор

Тъй като отделните глави в книгата са близки до живота на децата, то и темите за разговор са всъщност твърде много.

  • Можете да стъпите върху самите случки и да попитате детето кога за последно му се е случило нещо подобно.
  • Или заедно да се сетите за ярка сходна преживелица, да направите паралел с героите от книгата и да се посмеете заедно.
  • Можете да поговорите за сезоните и какви промени наблюдаваме, когато се сменят. Историите за есента и зимата например са добър повод за това.
  • Бихте могли да проследите жизния цикъл на птиците. Да разкажете и покажете как от яйчице може излезе малко пиленце, а по-късно то да се превърне в петел като Пи.

Лиско и Зайка са популярни в редица страни, а най-хубавото е, че Силвия Ванден Хейде е написала още няколко томчета с истории за симпатичните животни. Докато очакваме да бъдат преведени на български език, можем да поживеем за малко в гората на Лиско и Зайка и да послушаме вятъра в клоните на дърветата.

Теми: приятелство, емоции.

 

Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.