Днес, когато цялата необходима ни информация се намира на един клик разстояние, идеята, че някъде там има човек, преравящ книгите за отговори на нашите въпроси, е все по-трудна за осмисляне. Електронните търсачки са бързи, прецизни, правят живота ни удобен и мобилен и разполагат с почти неизчерпаем архив от данни. Едва преди петдесетина години обаче службата на осведомителя все още се е изпълнявала от библиотекари, извършващи мащабни проучвания в полза на читателското любопитство. Какви са най-странните запитвания, отправяни към нюйоркските библиотекари от миналия век, разказва сайтът Bookstr*.
Преди няколко години, при разтребване на архивите си, Нюйоркската обществена библиотека се натъква на кутия, пълна с картончета с читателски въпроси. Въпросите са зададени в периода 1940-1980 г. и варират от комични през откровено странни до леко плашещи.
От какво се е вълнувал нюйоркчанинът от XX в.? От нищо по-малко от изкуството („Защо английските картини от 18-ти век изобилстват от катерици и как катериците са били опитомени, за да не ухапят художника?“), философията („Платон, Аристотел и Сократ едно и също лице ли са?“), антропологията („Бихте ли ми намерили книгата на Чарлз Дарвин „Портокали и праскови”?”**)
Други въпроси са далеч по-практически ориентирани:
- „Откъде да наема гилотина?“
- „Възможно ли е да се отглежда октопод в частен дом?“
- „Може ли библиотеката да препоръча добър фалшификатор?”
Сред картончетата има свидетелства и за случки с читатели с необикновени способности. Анонимен библиотекар споделя, че веднъж с него се свързва жена, която търси справочник с цветовете на различните държави:
„Мислех, че читателката е объркана и има предвид цветове на знамена, започнах да я насочвам съобразно това си предположение….но не. Тя искаше по един идентицифициращ всяка страна цвят и накрая каза: „Ако Харвард е червен, а Йейл е син, тогава какъв цвят са Съединените щати и Франция?“
Не бихме искали дори да предположим какви други умения и занимания са имали читателите на Нюйоркската библиотека, освен да виждат всичко в цветове. Списъкът с учудващите им чуденки включва допитвания за:
- известните мъже, родени преждевременно;
- жизнения цикъл на косъмчетата на веждите;
- хранителната стойност на човешката плът;
- способността на мишките да повръщат и на змиите да се самонатравят.
Библиотекарите са безспорно едни от най-вдъхновяващите хора, които можем да срещнем по пътя си към книгите. Любознателност, загриженост и най-вече безгранично търпение – това са само три от многобройните им качества, превръщащи ги в герои на децата и примери за подражание на възрастните.
—
* Превод и адаптация: Гергана Димитрова, снимка на корицата: NYPL
** Книгата, която читателят имал предвид, е за произхода на видовете, но вместо под заглавието “Origin of Species”, той я потърсил като “Oranges and peaches”.