Коледен календар с илюстрации от Клаудия Бордин
Коледните календари (по-известни като адвент календари) се налагат и у нас, макар традицията да идва от католическия свят. Пакетчета с книги за всеки ден от 1. до 24. декември, книги с по 24 глави за всеки ден до Коледа – идеите на възрастните са неизчерпаеми.
Разумно ли е подобно решение от гледна точка на децата? Как да намерим баланс между отброяването на дните до Коледа, сплотяването на семейството, четенето и елиминирането на опасността от пресищане? „Коледен календар“ от изд. „Пан“ с илюстрациите на Клаудия Бордин е добро решение.
Какво ще откриете в книгата?
Елфът разказвач Спаркълс повежда децата на среща с познати приказни герои – Снежанка, Котарака в чизми, Питър Пан, Пинокио, Червената шапчица, Пепеляшка, Алиса, трите прасенца. Общото между историите е подготовката за предстоящите празници.
На всеки разтвор има по няколко капачета, под които са скрити идеи за игри и съвместни занимания, кратки откъси от историите, лесни рецепти за споделено готвене, предложения за украси и подаръци, та даже и линкове към популярни коледни песни, достъпни през Spotify.
Прочит под лупа
Изданието е с голям формат и кратонени страници. Илюстрациите на Клаудия Бордин са нежни и приятни, но не и сладникави. Подборът на познати приказни герои позволява на деца от различни възрасти и държави да използват календара активно.
Предложенията за занимавки, рецепти и игри са подходящи за изпълнение от различни по възраст деца (някои ще се нуждаят от помощта на възрастните, за да спазят инструкциите). Най-хубавото е, че избраните идеи не са тривиални и ще изненадат приятно възрастните (нашият фаворит е сняг в гърне!).
Препратката към приказките позволява на децата да си припомнят истории, които може и да са позабравени. Подобен подход е благодатен за водене на разговори и насочване на вниманието на децата към нови аспекти от историите, по-задълбочени разсъждения, трупане на нова лексика.
Още един плюс на изданието е балансът, който внася. Домашно направените коледни календари, в които детето получава нова книга всеки ден, водят до пресищане. Книгите в един момент вече не са ценност и дългоочакван подарък, защото стават част от ежедневието. А когато родителят държи да прочете новата книга, но детето иска някоя друга, защото обича повторенията или предпочита да се наслади отново на позната история, тогава рискът от отказ от четенето е голям. Ето още една статия по темата, която може да ви даде и други идеи за коледен календар.
Има ли минус изданието на „Пан“? Вероятно включването на песни като All I Want For Christmas Is You на Марая Кери може да се стори минус на по-възрастните, но пък възможно ли е да премине декември без да чуем този химн? То ще е като Коледа без „Сам вкъщи“!
Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.