Кой прави детските книги: художничката Лиляна Дворянова
Лиляна Дворянова е родена в София на 13 декември 1978 г. Тя работи в различни области на визуалното изкуство – живопис, графика, фотография, концептуални форми, илюстрация и графичен дизайн. Има магистърски степени по философия и графичен дизайн и докторска степен в катедра ”Изобразително изкуство“ към ФНПП, СУ „Св. Климент Охридски“ на тема „Формиране на визуална грамотност на студенти в процеса на обучение по изобразително изкуство“.
Лиляна е създател, художник и оформител на книги за деца и възрастни, учебници и учебни помагала. Зад гърба си има 9 самостоятелни изложби в България, Европа и САЩ, а книгата й „Слончето, което искаше да лети. Парцалена история с два края“ (изд. „Мармот“) вече е факт.
Ето как художничката се включи в рубриката ни „Кой прави детските книги?“:
Как да Ви представим на читателите ни?
Нямаше да е лошо да ме представите като герой от книжка, от онези добрите и надарените с чудни способности… но реалността е друга.
Аз съм един типичен представител на хората, опитващи се да носят много дини под една мишница… Единственото ми спасение да не изпусна дините, докато жонглирам с тях, е, че те се движат в сравнително предвидима траектория, т.е. повечето ми занимания са свързани с образи, които разказват съществуващи или несъществуващи, написани или ненаписани истории.
По-скучният вариант би звучал така: Лиляна Дворянова е артист, работещ в различни области на визуалното изкуство – живопис, графика, фотография, концептуални форми, илюстрация и графичен дизайн, т.е. всякакви пътища към образа са й интересни…
Имам няколко самостоятелни изложби (живопис и графика), участвала съм в изложби за съвременно изкуство и фотография. Автор и илюстратор съм на учебници по Изобразително изкуство от 1 до 4 клас за издателство „Рива”. Илюстрирала съм и други техни учебници, помагала и книжки. Една от първите ми илюстрирани детски книги, която ми отвори пътя като илюстратор, беше „Таралежчето Черешко” с автор Кина Къдрева, на издателство „Фют”.
Опишете се с 5 думи…
Рисувам, остров, къщичка, люлюк, работохолик
Как бихте обяснили на 5-годишно дете какво прави илюстраторът?
Разказва не с думи, а с картинки… Също така си общува с всякакви литературни герои и се опитва да ги нарисува така, както те си представят и казват, че изглеждат… но не винаги успява…
Кое е най-трудното в работата Ви?
Да нарисуваш приказните герои така, че те да останат доволни и да не мрънкат, че не се чувстват добре с образите, които си им дал (открил)…
А най-вдъхновяващото?
Приключението да се запознаеш с нов герой и да започнеш да търсиш образа му…
Ако не илюстрирахте книги, щяхте да бъдете…
Домашна певица (защото обичам да пея и ми се отдава да импровизирам, но трудно запомням текстове и не обичам да излизам на сцената), а може би учителка по философия (защото по странно стечение на обстоятелствата завърших философия в Софийския университет) или чистачка (защото майка ми, когато не учех, ми казваше, че ще чистя тоалетните, пък аз много не съм се отдавала на ученето). И все пак, ако работата ми не беше свързана с образи, вероятно нямаше да се чувствам на мястото си…
Детските книги без илюстрации биха били…
Невъ-образени… ненаселени и по-самотни и необщителни…
Коя детска книга мечтаете/сте мечтали да илюстрирате?
Имаше момент, в който си мечтаех да илюстрирам „Тисту, момчето със зелените пръстчета” от Морис Дрюон. Не знам дали бих се справила добре, пък и не съм я чела от детството си, но като дете неистово мечтаех и аз да имам чудната способност на Тисту, където пипна с пръст, да порасне растение… тогава София щеше да бъде пищна джунгла… Но всъщност пообърках две мечти в едно и май искам не толкова да нарисувам книжката, колкото да имам такива вълшебни пръсти…
Затова ето още един отговор на този въпрос:
Преди време ми бяха предложили да рисувам една книга със стихотворения от български автори и повечето бяха описания на природни картини в различни сезони. Първоначално се уплаших, какво пък толкова различно мога да нарисувам за четири пролетни стихотворения, като и в четирите има цветя, жаби, буболечки и слънце, и после осъзнах, че във всяка сцена мога да измисля своя история с герои, които не са споменати, но вероятно се крият под някое листо, или в някоя хралупа…
Книгата не се осъществи и за жалост тези природни картини останаха ненаселени, но остана мисълта, че мога да подхождам към текстовете така, че да откривам скритите образи и герои зад думите… Мечтая си да рисувам всяка книжка с повече пространство зад думите, в което мога да открия или създам и свои сюжети…
Но, честно казано, напоследък по-реалистично ми се струва да нарисувам още някоя моя история, защото ако нещо не ми се отдаде с някой образ, като един истински злодей, мога да сменя сюжета и героите. 🙂
С илюстрациите си към коя детска книга се гордеете най-много?
„Слончето, което искаше да лети”
Любимите Ви материали и техники при илюстрацията на детски книги са…
Често си нахвърлям с молив идеи, но после се пренасям на компютъра…
Иначе обичам да рисувам с темперни бои върху дъска и с акрилни бои върху платно, но засега не съм рисувала книжка с тези техники…
Коя е последната книга за деца, по която работихте?
Моята авторска книжка „Слончето, което искаше да лети”, издадена от издателство „Мармот”.
Ако можехте да се запознаете с някой художник от миналото, кого бихте избрали?
Бих се запознала с Бош и Брьогел, но нямам против да познавам и Шагал, и Хундертвасер, пък и още много други…
Какво ще пожелаете на българските читатели на детски книги?
Да четат хубави, смислени, вдъхновяващи книги, написани и нарисувани от български автори, което означава, че им пожелавам (а и на себе си) да живеем в една сравнително нормална, не много бедна държава с достатъчно образовани и четящи хора, които имат възможността да създават, населяват, облагородяват и поддържат културното пространство, така че в него да израстват всякакви интересни и смислени проекти!
Освен отговори на въпросите ни, Лиляна Дворянова изпрати и специален поздрав за читателите ни – видео и материали за разпечатване, в които показва как се рисува парцалено слонче стъпка по стъпка:
Изтеглете файла за рисуване стъпка по стъпка тук.