Идеи за игри: Детектив Пиер решава случая
Книгите не са само за четене! Те са за изследване, окуражаване, вдъхновяване, учене и забавление. За да оживим и обогатим прочита им, ние от „Детски книги“ дадохме начало на рубриката „Идеи за игри“. В нея насочваме вниманието ви към определени книги, които служат за отправна точка за игри и разговори с децата.
Тематично за месеца на Олимпиадата, августовските игри започнаха с „Картинна енциклопедия на спорта“. Тази седмица обаче се насочваме към една не толкова актуална, колкото занимателна тема, предполагаща весели часове на открито. Четивата, които избрахме, са от поредицата „Детектив Пиер решава случая“ на Хиро Камигаки и Чихиро Маруяма (изд. „Миранда“).
Ето пет идеи как да надградите прочита им:
Влезте в книгата. Голямо предимство на поредицата е, че лабиринтите в нея се разгръщат на разнообразни локации, които децата могат да свържат със своите лични преживявания. Докато детективът обикаля из пристанището, планината, увеселителния парк или лобито на хотела, детето би могло да го следва от същите места в реалния живот. Сравнете заедно облика им на книга и наживо или използвайте случая да покажете как изглежда изобразеното в действителност.
Вижте това. Когато сте на открито и оживено място (в парка, в центъра на курортно градче, на плажа…), разгледайте внимателно пейзажа и си набележете няколко детайла. Извърнете поглед. Приканете детето да тества наблюдателността си и да ги открие. Тази игра има няколко нива – с по-големи и с по-малки обекти, със статични и с движещи се, с близки и далечни. Ако малкият човек пожелае, разменете ролите – той набелязва, вие откривате.
Спипайте нарушителя. Много от допълнителните обекти за търсене в „Детектив Пиер…“ са поднесени по нестандартен начин – като списък за пазаруване, пълен с продукти за набавяне, препоръки за туристически забележителности или описание на нарушители, които трябва да бъдат заловени. Вие можете да предложите сходна задача – „Снимай всички забележителности (напр. къщи с изрисувани фасади, пейки с формата на разтворени книги).“ или „Трябва да купя оливерник, пет гердана от мидички и две саксии с мушкато, можеш ли да ми ги посочиш?“.
Открийте разликите. За това занимание са нужни поне трима души. Най-удачно е да се изпълни на закрито, където разсейващите фактори и подробностите от пейзажа са по-малко. За да играете, застанете в определени пози един до друг, позволете на детето да разгледа живата картина и го изпратете в другата стая. Направете малки размествания в сюжета (наклонете глава, хванете глезена вместо коляното си от седеж и пр.) и извикайте младия детектив. Сега той ще трябва да забележи какви са промените.
Намерете съкровището. Търсенето на съкровище е една неостаряваща класика за дългите летни дни. Принтирайте ресурс с обекти за дирене (като този) или скрийте нещо малко и начертайте карта към него. Вместо единична карта можете да оставите малки улики – откъси от любими книги с насочващо послание, знаци, лесни загадки…ако пък искате да споделите емоцията от търсенето, отворете интерактивната геокешинг карта и се разровете за заровеното във вашия район.
Идеите за работа с текста водят до четене с осмисляне и учене чрез правене. А и – колко хубаво! – до приятно прекарано време. Откривайте нови предложения за книжни занимания всеки петък в специалната рубрика „Идеи за игри“.
–
Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.