Skip links

Дневникът на Ане Франк

Ирония на съдбата. Само така бих могла да нарека желанието на малката холандка от еврейски произход Ане Франк да стане писателка…

Ако някога сте ходили в Амстердам, вероятно сте посетили като хилядите други туристи и ул. „Принсенграхт“ № 263. Точно там и нито метър по-нататък се намира прочутата Задна къща. Но каква е връзката й с Ане Франк, ще разкажа сега…

По време на Втората световна война четиричленното семейството на Ане, семейство Ван Пелс (в дневника Ван Даан) и Фритц Пфефър, се укриват от нацистите в задната част на офиса, приютил фирмата на Отто Франк и Ван Пелс. Тринадесетгодишната Ане започва да си води дневник, изпъстряйки го с писмата си до въображаемата приятелка Кити.

Въпреки лишенията, въпреки теснотията, глада, непрекъснатия страх да не бъдат издадени на нацистите, Ане показва в писанията си една необикновена сила на характера. Описвайки ежедневните навици на „затворниците“ в Задната къща, гарнирайки ги с трезви разсъждания за безумието на войната; описвайки чувствата и копнежите си към добро и красиво, към любов и към щастлив живот след войната, госпожица Франк издава необикновеното младо момиче, което крие в себе си.

Книгата не се чете на един дъх. Разсъжданията на Ане на моменти са прекалено философски и те карат да прочетеш страницата от дневника й по няколко пъти, за да осъзнаеш колко мъдрост се е насъбрала в главата на това малко момиче и – потресен – да се се чудиш как е възможно подобна жестокост да хрумне на шепа хора.

За да ви докажа силата на това крехко наглед девойче, ще цитирам следното:

„ Често падам духом, но никога не съм отчаяна; гледам на това наше укриване като опасно приключение, което е романтично и интересно… Млада съм и притежавам още много неоткрити качества, млада съм и силна, и изживявам това голямо приключение; то все още продължава и аз не трябва да се оплаквам по цял ден. Дадено ми е много – жизнерадост, ведрост, издръжливост… Защо тогава да бъда отчаяна?“

И ако се замислим колко често ние самите се оплакваме от уж нещастния ни живот, който по никакъв начин не може да се сравни с ужаса, изживян от малкото момиче, май трябва сериозно да преосмислим погледа си над нещата от живота.

Книгата е подходяща за млади читатели на възраст 13 – 18 години. Разсъжденията на Ане за чувствата й, за самата нея и промените, които я спохождат по време на изгнанието, със сигурност ще се сторят близки на голяма част от читателите.

А ако имате желание да разберете къде всъщност се е крила Ане и каква е нейната съдба, посетете http://www.annefrank.org/

[club]

 

Купи с кауза от

Афилиейт линк към

Когато купувате книги и други продукти през линковете, публикувани в сайта ни, ние може да получим малки отчисления. Научете повече тук

Прочетете също и:

Разгледай
Дръпни