11 идеи за книжни подаръци
В последния месец от годината въпросът с избора на подаръци за децата за предстоящите празници отново става актуален. Хубавата книга е класическо решение, а ние ви предлагаме да комбинирате книгите с още нещо, което ще остави незабравими спомени у децата ви.
Ето и първите ни 11 предложения:
- Много от децата обичат да се включват в майсторенето на вкусотии в кухнята. Вече има и готварски книги за малки кулинари като „Изключително гнусни рецепти и други вкусни удоволствия“ на Роалд Дал (изд. „Ентусиаст“), „Малка сладка“ на Кристина Тужарова (изд. „Рибка“) или някоя книжка от поредицата „Да готвим с приказните герои“ на изд. „Софтпрес“. Избраната книга според вкусовете и бюджета ви можете да комбинирате с готварска престилка и комплект формички за коледни сладки. После се въоръжете с търпение и се насладете на кулинарните подвизи на децата.
- Някои малчугани предпочитат да творят не с тесто, а с моливи и боички. Вдъхновете ги с великолепната книга на Зорница Христова и Кирил Златков „Когато искам да мълча“ + скицник и моливи/пастели/боички, за да нарисуват свои мечета.„Ангелите пазители“ (и двете на изд. „Точица“) на Ясен Григоров е много подходяща за настъпващите коледни празници. Нея също можете да комбинирате с красив скицник и пособия за рисуване, за да могат децата да нарисуват своя ангел пазител или пък с картон, лепило и предложение да изработят ангели за подаръци на роднини и приятели.
- Всеки малък любопитко ще се зарадва на енциклопедия по любимата му тема. Например енциклопедия „Разгледай отвътре! Изобретенията”, Илюстрована енциклопедия „Земята, Моят първи Larousse на въпросите, Животни-рекордьори, „Зелени” енциклопедии, „Влаковете”, „Защо? Какво? Как?“ и какво ли още не. Вие пък можете да насърчите изследователските му интереси с посещение на първия български детски научен център „Музейко“.
- Децата със страст към пътешествията и изследване на непознатите кътчета от нашата планета ще бъдат очаровани от драматичната история за пътуването на Ърнест Шакълтън и неговият екипаж до студената и негостоприемна Антарктида в „Пътешествието на Шакълтън“ (изд. „Рибка“), особено ако решите да я допълните с някоя енциклопедия за земята или изследователски атлас.
- „Линдберг. Приключенията на мишлето летец“ (изд. Ентусиаст“) е подходящ подарък за малките любители на авиацията и смелите полети на пионерите във въздуха. Всяко голямо приключение започва с малка стъпка, затова можете да допълните подаръка за бъдещите самолетни инженери или летци с комплектите „100 самолета от хартия“ и „Самолети от хартия“ (изд. „ФЮТ“).
- Няколко дни преди Коледа излиза седми епизод на „Междузвездни войни“. Феновете могат да си устроят истинско пиршество със свързаните със сагата книги – оригиналните преразкази на 3 от сериите („Принцесата, разбойникът и фермерското момче“, „И какво? Ще ставаш джедай?“ и „Внимавай със силата на Тъмната страна“), както и допълнителните истории в „Подвижна мишена“, „Бягството на разбойника“ и „Оръжието на джедая“ (всички на изд. „Егмонт“). По-малките читатели могат да се забавляват със „Странният случай с оригами Йода“ (изд. „Дуо дизайн“) или междузвездните занимателни книжки с плакати, лепенки и игри на изд. Егмонт. Не е нужно да ви казваме, че перфектното допълнение към книгите е билет за филма. Удоволствието ще е пълно, ако прибавите и диск с музиката на композитора Джон Уилямс, комуто дължим и музиката на „Междузвездни войни“.
- Феновете на фентъзи сагата за Хари Потър можете да зарадвате с новото красиво илюстровано издание на „Хари Потър и философският камък“ в комбинация с „Фантастични животни и къде да ги намерим“, „Куидичът през вековете“ и „Хари Потър – книга за оцветяване“.
- Във всяко дете се крие един малък любител на пакостите и щуротиите, който може да си свери пакостническия часовник с „Майлс и Найлс – Пакостниците“ (изд. „Сиела“), преживелиците на Малкия Никола (изд. „Колибри“) или „Бабата бандит“ (изд. „Дуо дизайн“).
- За онези, които сега се учат да четат, на помощ ще се отзове „Котарак шапкарак“ – героят на Доктор Сюс (изд. „Сиела“), който върви в комплект с книжка за оцветяване и щури задачи, а вие можете да прибавите и диск с филмите по други книги на доктор Сюс – „Гринч“, „Лоракс“ или „Хортън“. На децата, които изпитват трудности при четенето или просто не желаят да четат, можете да предложите историите на „Ужасния Хенри“ (изд. „Пан“) или тези на Сали Гарднър – „Момчето с крака като светкавици“, „Момчето, което можеше да лети“, „Детективска агенция Криле и Ко.“ (изд. „ФЮТ“ и „Рибка“). Много е вероятно да разпалят интереса им към четенето.
- Ако вкъщи имате не особено запален читател, опитайте да го изкушите с графични романи. Възможностите за избор са разнообразни: „Историите на Дерек“ (изд. „СофтПрес“), „Тими Провала“ (изд. „Сиела“), „Дневникът на един дръндьо“ (изд. „Дуо дизайн“), „Скъпо тъпо дневниче“ (изд. „Хермес“), „Дневниците на загубенячката“ (изд. „Артлайн Студиос“). Комбинирайте графичните романи с тефтер за творчески подвизи, в който вашият неразбран неохотен читател да даде воля на творческите си заложби.
- 5-те тома с „Андерсенови приказки“ на издателство „Захарий Стоянов“ са с илюстрации на обичания художник-илюстратор Любен Зидаров. Вероятно децата ви няма да са особено запознати с неговото над 40-годишно творчество, затова не пропускайте да организирате и посещение на изложбата с нови негови илюстрации „Островът на съкровищата“ – половин век по-късно“ в Софийска градска художествена галерия. Изложбата се открива на 8 декември и продължава до 14 февруари 2016 година.
И тъй като имаме още много идеи за книжни подаръци, очаквайте скоро новите ни 11 предложения!